klocki-legoKlocki dla dzieci, potocznie zresztą mówi się, że Lego, choć przecież to tylko jeden z producentów, zostały wymyślone stosunkowo dawno, ale bardzo szybko zdobyły uznanie nie tylko samych dzieci, ale również rodziców. Dzisiejsze zestawy klocków niewiele mają wspólnego z tymi, które były produkowane jeszcze niedawno. Dziś są to całe serie tematyczne, zresztą także same klocki zmieniły się nie do poznania. Nadal jednak jest to jedna z najwspanialszych zabawek dla dzieci. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że klocki się nie nudzą. Zgoda, mając do dyspozycji jeden tylko zestaw, niewiele można z nim zrobić, ale tak naprawdę zwykle zestawy są szybko dekompletowane, a to, co zostanie, służy do budowy konstrukcji, o jakich nawet pojęcia nie ma pomysłodawca serii.

Klocki to zabawki dla dzieci, które bardzo rozwijają wyobraźnię przestrzenną. Możliwość stworzenia przestrzennej konstrukcji, która dodatkowo ma zwykle pełnić jakąś z góry założoną funkcję, nie jest czynnością prostą. Tak naprawdę również wyobraźnia dziecka bierze udział w zabawie, bo nawet najlepsze klocki nie zastąpią zabawy wyobraźnią.

Z klocków podobno się nie wyrasta. Trzeba jednak do nich dorosnąć, ale nie ze względu na jakieś szczególne ograniczenia. Trzeba najpierw budować z dużych klocków, ale tylko dlatego, że te trudniej połknąć. Ogólnie rzecz biorąc jednak, klocki są zabawką dla dzieci w każdym wieku, oczywiście jeśli respektuje się przeznaczenie zestawu, bo trzylatek nie zbuduje floty okrętów kosmicznych, choćby instrukcja pokazywała się po jednym klocku w każdym kroku. Nie oznacza to jednak, że dziecko takie nie będzie się dobrze bawiło. Po prostu efekt jego zabawy będzie zgoła inny niż to założył producent.

Zakup klocków nie jest szczególnie trudny. Rodzice zwykle wahają się, który z zestawów będzie najłatwiejszy i najbardziej efektowny. Takie drobiazgi nie mają znaczenia, bo dzieci też nie wczytują się w instrukcje składania i jeśli coś nie wychodzi, zaraz znajduje się sprytne inżynieryjne rozwiązanie powstałe w głowie kilkulatka. A jeśli by nie powstało, najwyżej zamiast statku kosmicznego wyjdzie hotel razem z basenem- też żadna strata. Dziecko się dobrze bawi, zabawki spełniły swoją funkcję, a rodzice głowią się, jakim cudem jest to możliwe.

Tagi ,

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *