puzzlePuzzle to bardzo specyficzna zabawka dla dzieci. Nie będę opowiadał o ich historii, choć ta również jest pasjonująca. Ważne, że te poszatkowane maszynowo kartoniki są jednym z najbardziej popularnych typów zabawek na świecie. Wprawdzie gadżety elektroniczne i nowoczesne zabawki spowodowały spadek zainteresowania tradycyjnymi zabawkami dla dzieci, w tym również puzzlami, ale te ostatnie cały czas są dostępne na półkach sklepowych, a wybór de facto jest jeszcze większy.

Dla najmłodszych puzzle to szansa na rozwój wyobraźni przestrzennej, bo wszak dopasowanie nawet kilkunastoczęściowej układanki wymaga użycia nie tylko wzroku. Przy okazji układanie puzzli zwiększa zdolności psychomotoryczne, natomiast gra taka, jako bardzo spokojna, wycisza emocje dziecka i uczy je nad nimi panować. To ważna umiejętność, którą zresztą można rozwijać również później układając większe zestawy. Na puzzlach dla najmłodszych zwykle przedstawiane są postaci z bajek albo proste rysunki. Im zaś zestaw większy, tym mniejsze elementy i większa szczegółowość obrazu.

Dla dzieci w wieku szkolnym doskonałe są większe zestawy: od kilkuset do tysiąca kilkuset elementów. Ułożenie tego jest sztuką, tym bardziej że pojedyncze puzzle mają tendencję do wskakiwania do odkurzaczy. Układanki rozwijają zdolności przestrzenne, ale co najdziwniejsze, również emocjonalne. Udowodniono naukowo, że pasjonaci puzzli (obecni i ci, których pasja wygasła w wieku kilkunastu lat), lepiej panują nad emocjami, są spokojniejsi i ogólnie lepiej sobie radzą z uczuciami. To sporo, jak na fakt, że wystarczy tylko skończyć jakieś puzzle.

Najstarsi mogą oczywiście porwać się na zestawy składające się z kilku tysięcy elementów, ale to już trudno potraktować jako zabawki dla dzieci- to już zestawy dla profesjonalistów, choć dzieciom oczywiście też wolno próbować swoich sił. Po prostu to już jest trudna sztuka.

Puzzle ustępują elektronice, a szkoda. Dzięki różnorodnym motywom stanowią często jakby dodatek do pasji dziecka- modelarze kupują puzzle z samolotami, miłośnicy zwierząt- z psami lub końmi, marzyciele marzą o złożeniu obrazu „błękitne niebo nad chorwackim morzem, czyli wszystkie odcienie niebieskiego”- niektórym się to udaje. Radość jest wielka, a rozwój dziecka w trakcie układania dostaje niezłego kopa.

Tagi , ,

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *