klocki-dla-dzieciDziecko, aby prawidłowo się rozwijało, musi mieć zapewnione odpowiednio bogate środowisko. W naukach socjologicznych rozumieć przez to należy takie otoczenie, które daje młodemu człowiekowi możliwości rozwoju przez interakcje z innymi osobami, ale także przez wykorzystanie przedmiotów. Oczywiście największą rolę będą odgrywały zabawki.

Dla dziecka jednak nie wszystkie zabawki będą miały identyczną wartość edukacyjną. Niektóre będą pomagały rozwijać umiejętności analityczne, inne wyobraźnię, a jeszcze inne będą wspomagały rozwój zupełnie innych umiejętności i zdolności dziecka. Dlatego też ważne jest, aby wybór zabawki był podyktowany nie tylko widzimisię dziecka, ale także wartością, jaką zabawka ta może wnieść w jego rozwój.

Dość powszechnie mówi się, że popularne obecnie zabawki, w przeciwieństwie na przykład do klocków czy układanek, nieszczególnie poprawiają rozwój dziecka. To nie do końca prawda. Oczywiście- jeśli dziecko będzie miało jedynie całą półkę postaci superbohaterów, rozwój ten będzie bardzo jednokierunkowy, ale jednak będzie. Zabawki takie wspomagają bardzo dobrze wyobraźnię dziecka, nierzadko mogą być powodem zwiększenia aktywności ruchowej, a tego ostatniego na pewno nie zapewniają puzzle ani gry słowne.

Oczywiście decydującym czynnikiem, który będzie miał wpływ na to, jaką zabawkę kupić, powinien być wiek dziecka. To logiczne, że jednoroczniak, trzylatek i siedmiolatek nie będą bawiły się w taki sam sposób, natomiast też nie ma niczego złego, jeśli dzieci z różnych grup wiekowych od czasu do czasu będą bawiły się razem, bo w takim przypadku ważniejsze niż zabawki będzie towarzystwo innych dzieci, a zabawki mają tylko być czymś w rodzaju wspólnego tematu. Dlatego też wybór zabawek, owszem, należy zapewnić dziecku duży, jednak trzeba zawsze dbać i o to, aby dziecko widywało się z rówieśnikami.

Zabawki odgrywają niebagatelną rolę w prawidłowym kształtowaniu osobowości dziecka. Mogą być wykorzystywane nawet w celach tak abstrakcyjnych, jak kształtowanie postaw społecznych czy osadzanie wzorów osobowościowych, ale te funkcje nie są niczym nowym- tak było od zawsze, ale z powodu zmiany firmy przekazu, zaczęliśmy się nimi szerzej interesować, a co za tym idzie, również baczniej przyglądać się zabawkom.

Tagi ,

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *